Czy zwierzę może być członkiem rodziny?

Autor: Aron Moss
 
Pytanie:
 
Moim najlepszym przyjacielem jest teraz mój pies. Na ludziach zawiodłem się już tyle razy, a na psie jeszcze nigdy. Zwątpiłem już w ludzi. Dlaczego nie mogę znaleźć kogoś tak lojalnego jak pies?
 
Odpowiedź:
 
Rozumiem chyba twoją chęć rezygnacji z międzyludzkich kontaktów. Relacje między ludźmi są często bardzo trudne i bolesne. Zawsze jest ryzyko zawodu i zranienia. Im bardziej te relacje są osobiste i bliskie - tym ryzyko większe.
Przyjaźń zwierząt jest z pewnością bezpieczniejsza. One się nie zmieniają, są przewidywalne i zależne od ciebie, łatwo je zatem kontrolować. Jeżeli nie sprowokujesz ich, nie zrobią ci krzywdy.
Ale też nigdy nie będą dla ciebie wyzwaniem. W relacji ze zwierzęciem nigdy nie będziesz musiał zakwestionować swojego postępowania, przeprosić, zmienić swojego życia. Twój pies nie jest wyzwaniem dla twojej osobowości. Możesz być tak samo uparty i nieczuły na zmiany jak i on. To nie jest pożądana sytuacja dla człowieka - w stosunkach człowiek-zwierzę tylko to drugie zyskuje. Człowiek zawsze przestaje się rozwijać.
 
Twój pies nie jest dla ciebie partnerem! W relacjach między ludźmi rozwijamy naszą osobowość, zmieniamy się, dojrzewamy. Nie możemy się nawzajem kontrolować, nie możemy przewidzieć do końca naszego zachowania. Musimy być gotowi do poświęceń naszego ego dla drugiej osoby, dla jej potrzeb. I dostosowywać się do zmian. Dzieląc z kimś życie, czyniąc drugiego szczęśliwym, nawet jeżeli ranimy się czasem wzajemnie, uczymy się o sobie samym, poznajemy swoje możliwości, rozwijamy się emocjonalnie. Nasz partner staje się dla nas swego rodzaju lustrem. Pies tego nie potrafi...
Nie poddawaj się, nie rezygnuj ze znalezienia bratniej duszy w człowieku. Twojemu psu się to udało. Tobie też z pewnością się uda.