Jom Kipur 

Powrót do podstaw

Załóżmy, że firmie nie udało się zrealizować zeszłorocznych wytycznych i odeszła od początkowego planu. Czas powrócić do pierwotnych strategii.

Szczegółowe dokumenty i raporty nie wystarczą. To, czego nam potrzeba to klej. Potrzebne nam spoiwo tak mocne, aby wszystkie niedociągnięcia zostały zapomniane i aby nikt nie pragnął niczego innego niż dobro bliźnich. Dlatego właśnie Jom kipur nazywamy Dniem Pojednania – dniem, kiedy jednoczymy się z naszym Źródłem na Wysokościach.

Post

Niektórzy myślą, że Jom kipur to smutny dzień, ale jak może najświętszy dzień roku być smutny?

Rzecz w tym, że zajmowanie się naszymi fizycznymi potrzebami tego dnia przerywałoby skupienie, rozłączyło to intensywne połączenie i spychało nas z powrotem do przyziemnego świata. Dlatego też ubieramy się w tym dniu na biało. Chcemy pamiętać, że dziś jesteśmy wyżej niż aniołowie, którzy nie potrzebują ani jedzenia ani picia.

Przygotowania w przeddzień Jom kipur

Należy zjeść dwa obfite posiłki w dniu poprzedzającym Jom kipur – to micwa. Tak naprawdę, najeść się do syta przed Jom kipur jest równie ważne co post w czasie Jom kipur. 

Pij dużo płynów i wystrzegaj się ciężkich oraz ostrych pokarmów. Staraj się nie jeść orzechów i innych rzeczy, które wchodzą między zęby.

Jeżeli masz dzieci, połóż ręce na głowie każdego z nich po kolei i pobłogosław je.

Jom kipur

Kiedy słońce chyli się ku horyzontowi w wieczór Jom kipur uroczyste modlitwa Kol nidre przenika naszą duszę. Najistotniejsza z modlitw – Widui, powtarzana 10 razy przez kolejne 25 godzin – to skruszone wyznanie wszystkich naszych grzechów. To moment kiedy przyjmujemy na siebie odpowiedzialność za każdą krzywdę jaką mogliśmy wyrządzić innym. Niełatwo jest spamiętać wszystkie błędy jakie popełniliśmy i dlatego modlitewnik na Jom kpur zawiera listę grzechów uporządkowaną alfabetycznie.

W Jom kipur rano, po czytaniu Tory, odmawia się Jizkor – modlitwę za tych naszych bliskich, którzy odeszli. Zobowiązujemy się do darowizn w imieniu rodziców i innych najbliższych, którzy są teraz w „świecie prawdy”. Niemniej, nie wolno dawać datków w samo święto Jom kipur, gdyż tego dnia nie dotykamy pieniędzy ani nie wypisujemy czeków.

Jom kipur to najświętszy dzień roku żydowskiego. W tym dniu nie wykonujemy żadnej aktywności zakazanej na Szabat, a dodatkowo:

nie jemy i nie pijemy;

nie myjemy się, nawet w zimnej wodzie;

nie smarujemy ciała olejkami i maściami;

nie nosimy skórzanego obuwia

wstrzymujemy się od stosunków małżeńskich

Z każdą kolejną modlitwą dusza jest coraz bardziej wyzwalana i wspina się wyżej. Szczytem tej wspinaczki jest modlitwa Neila, ostatnia modlitwa dnia, w czasie której Bramy Niebios zaczynają się zamykać. Na zakończenie Neila całe zgromadzenie z przejęciem odmawia Szma Israel po czym dmie się w szofar, aby dopełnić świętości dnia i aby obwieścić bliskie nadejście święta Sukot.

Tefila zaka