Co mogę zrobić ze swoim pechem?

Autor: Chaya Sarah Silberberg
 
pytanie:
 
Czy to prawda niektórzy ludzie mają nieustającego pecha? Babcia mawiała o takich ludziach, że „nie mają mazel”. Skończyłem właśnie studia ale nie mogę znaleźć pracy...
 
odpowiedź:
 
Słowo „mazel” pochodzi od hebrajskiego nozel co oznacza „płynąć, przepływać”. „Mazel” jest rodzajem energii, która spływa na nas i dlatego często życzymy sobie nawzajem „mazel tow”, co znaczy „obyś miał przypływ pozytywnej energii”.
„Mazel” dotyczy każdego aspektu życia. Ktoś ma „mazel” jeśli chodzi o dzieci, ktoś inny w sprawach atrakcyjności fizycznej, inny jeszcze w sprawach zdrowotnych, ktoś inny z kolei ma „mazel” w interesach. Ktoś ma „mazel” w pracy, ktoś inny w relacjach z przełożonymi, inny jeszcze w inwestycjach. Można wyliczać bez końca...
 
Ustalmy więc dwie sprawy:
1) Jak się przekonaliśmy „mazel” wpływa na wszystkie dziedziny naszego życia. Można mieć zły „mazel” w pewnej dziedzinie, ale wspaniały w innych. Jeśli ktoś ma „mazel” w interesach, ale już nie w sferze życia rodzinnego – czy powiemy że jest naprawdę szczęśliwą osobą? Co powiemy o geniuszu, który ma nieszczęśliwe małżeństwo? Milionerze pozbawionym przyjaciół? Napisałeś, że nie masz szczęścia w znalezieniu pracy, ale może masz szczęście w innych dziedzinach życia?Nikt nie ma jedynie dobrego lub złego „mazel” w każdej dziedzinie. A szczęście w interesach jest mniej ważne niż szczęście w wielu innych sprawach.
 
2) Szczęście nie funkcjonuje w próżni. Wierzymy, że co roku w Rosz Haszana w niebie decyduje się, ile każdy z nas zarobi w ciągu rozpoczynąjcego się roku. Nie znaczy to wcale że można siedzieć z założonymi rękami cały rok, mówiąc: „I tak nic nie mogę zrobić – wyrok już zapadł, dostanę co mam dostać”. Wypłata nie przyleci przez otwarte okno! Człowiek musi „pomóc” swojemu szczęściu. Tą pomocą jest ciężka i uczciwa praca, oraz modlitwa, by nasze wysiłki przyniosły spodziewane efekty.
 
Zamiast więc skupiać się na tym czy mamy bądź też nie „mazel” w życiu powinniśmy robić co w naszej mocy by zarobić na utrzymanie. Powinniśmy się z całego serca modlić do Boga – źródła wszelkiego bogactwa, i dawać szczodrze cedakę, ponieważ to są właśnie najlepsze sposoby na finansowe powodzenie. I przestańmy się martwić – wszystko jest w rękach Boga.