Co robimy w urodziny?

 

Jak najlepiej świętować swoje urodziny.

Pytanie:

Moje pięćdziesiąte trzecie urodziny wypadają w przyszłym tygodniu.  Czy powinienem w związku z tym coś zrobić ?  Wydaje mi się, że przyjęcie urodzinowe (tort, balony...) pasuje bardziej do przedszkola...

Odpowiedź:

Przede wszystkim – wszystkiego najlepszego z okazji urodzin.  Sto (dwadzieścia) lat!.

Dzień urodzin to bardzo wyjątkowy dzień – i dla ciebie i dla twojej rodziny: to dzień, w którym twoja dusza zeszła na ten świat.  Poza tym, ponieważ minął właśnie dodatkowy rok twojego życia, to doskonały czas na zrobienie „rachunku sumienia” (w języku biznesowym: generalnego remanentu) minionego roku i podjęcie decyzji, dotyczących roku nadchodzącego.

Przyjęcie urodzinowe to świetny pomysł.  Zgoda, może nie posadzą cię na krześle i nie podniosą do góry, śpiewając „Sto lat, sto lat, niech żyje, żyje nam...", ale możesz wykorzystać tę okazję na podzielenie się radością z przyjaciółmi i na zachęcenie ich do zrobienia dobrych uczynków. A jeśli zaangażujesz ich w pomoc przy podejmowaniu decyzji, dotyczących przyszłego roku, pomogą ci później je zrealizować.

Weź więc kartkę i coś do pisania, oto kilka rad, jak wykorzystać dzień urodzin:

  • Cedaka i dobre uczynki. Mimo że mamy dawać cedakę każdego dnia, warto dać więcej w swoje urodziny, najlepiej przed modlitwą szacharit i modlitwą mincha
  • Rachunek sumienia – spojrzenie w przeszłość.  W tym dniu upłynęło tyle a tyle lat od chwili, gdy pojawiłeś się na świecie.  Poświęć kilka minut swojego czasu, aby przemyśleć odpowiedzi na te pytania: czego dokonałem w roku, który właśnie mija?  Jak wypełniłem swoje obowiązki w stosunku do Stwórcy, rodziny, przyjaciół i całego świata?   W jakich dziedzinach warto się poprawić i udoskonalić ?
  • Dobre decyzje. Nie poprzestań na przemyśleniu minionego roku.  Pomyśl, jak możesz polepszyć te sfery, które tego wymagają i podejmij dobre decyzje na nadchodzący rok.  Dobra rada:  Wielkie obietnice są na ogół trudne do spełnienia.  Lepiej podjąć „małe” decyzje, ale takie, których będzie się w stanie trzymać.
  • Zbliż się do swej tradycji.  Urodziny to doskonały moment, by trochę więcej zacząć studiować Torę, którą dał nam B-g.  Możesz znaleźć na naszej stronie artykuły na temat cotygodniowego czytania z Tory, świąt żydowskich, lub też umówić się na lekcję z lokalnym rabinem.
  • Przyjęcie.  Przyjęcie urodzinowe dobre jest nie tylko dla przedszkolaków.  Zaproś rodzinę i / lub znajomych, aby razem z nimi świętować.  W czasie przyjęcia będziesz mógł ogłosić jakie podjąłeś decyzję na nadchodzący rok oraz porozmawiać o znaczeniu urodzin.
  • Podziękowanie Stwórcy świata.  Aby wyrazić wdzięczność Stwórcy świata, świętując swe urodziny, warto powiedzieć błogosławieństwo „Szehechejanu” nad nowym owocem lub ubraniem (można powiedzieć to błogosławieństwo nad owocem, który jemy po raz pierwszy w tym sezonie lub też nad nowym ubraniem, z którego się cieszymy.  Słowa błogosławieństwa: Baruch ata Ado-naj E-lohejnu melech haolam, szehechejanu wekijemanu wehigijanu lazman haze.
  • Inne zwyczaje. Wiele osób ma też inne zwyczaje dobre na urodziny: studiowanie psalmu, którego numer odpowiada liczbie ukończonych lat (gdy kończysz 53 lata i rozpoczynasz 54 rok życia należy przeczytać Psalm 54), czytanie Księgi Psalmów, większe zaangażowanie w  modlitwę i dla mężczyzn, którzy ukończyli już 13 rok życia: alija w synagodze w szabat poprzedzający urodziny i jeśli to możliwe w sam dzień urodzin