Przewodnik purimowy

 

1) Słuchanie Megili

 

Aby przypomnieć sobie cudowne wydarzenia związane z Purim wysłuchuje się czytania Megilat Ester (Księgi Estery) dwa razy: wieczorem oraz w dzień. Aby wypełnić to przykazanie, należy dokładnie usłyszeć każde słowo Księgi Estery. 
Powszechnym zwyczajem podczas publicznego czytania Megilat Ester jest zagłuszanie imienia "Haman" za pomocą grogerów (grzechotek). Ma to symbolizować "wymazanie" imienia prześladowcy Żydów. Dzieci powinny pamiętać, że Purim to jedyny dzień, gdy hałasowanie jest dozwolone, a nawet wskazane.
   
2) Prezenty dla biednych (Matanot Laewionim)
 
Troska o biednych jest naszym obowiązkiem przez cały rok. Ale Purim to specjalna data by pamiętać o ludziach biednych.
Należy dać datki dla co najmniej dwóch (im więcej tym lepiej) biednych w czasie Purim (10 marca).
Najlepiej wypełnić to przykazanie osobiście, ale jeśli jest to niemożliwe, należy wrzucić pieniądze do puszki na cedakę. Powinno się uczyć dzieci dawania cedaki na Purim od najmłodszych lat.
 
  
??????1.JPG3) Prezenty dla przyjaciół (Miszloach Manot)
 
W czasie Purim podkreślamy znaczenie żydowskiej jedności i przyjaźni przez dawanie naszym znajomym i przyjaciołom prezentów. 10 marca należy dać podarek składający się z co najmniej dwóch, gotowych do jedzenia produktów (oczywiście koszernych!) przynajmniej jednemu z naszych przyjaciół. Zwyczaj każe, aby mężczyźni darowali prezenty mężczyznom, a kobiety - kobietom. Najlepiej jest dać je przez posłańca, nie osobiście. Należy zachęcać dzieci, by także dawały prezenty.
  
??????1.JPG4) Jedzenie, picie i radowanie się
 
Purim powinno się świętować poprzez specjalny świąteczny posiłek w dzień święta (10 marca), jeżeli to możliwe - w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Jest micwą (przykazaniem) pić wino lub inny alkohol w czasie tego posiłku.
   
5) Specjalne modlitwy (Al hanisim, czytanie Tory)
??????1.JPGpodczas modlitwy porannej w synagodze czytany jest fragment Tory (Księga Wyjścia 17:8-16).
Zwyczaje purimowe: przebieranie się i Hamantasze (uszy Hamana)
Stary zwyczaj purimowy każe dzieciom przebierać się w czasie święta i zakładać maski - jest to aluzja do cudów purimowych, także zamaskowanych pod przykrywką naturalnego biegu rzeczy. Ten sam powód kryje się za tradycyjnymi purimowymi ciasteczkami - Hamantaszami (uszami Hamana), których treść (nadzienie) jest ukryte w trójkątnym cieście.