Gra chanukowym drejdlem

Pamiętacie kołatki – hałaśliwe zabawki, którymi kręcimy w Purim? Chanukowym drejdlem też można zakręcić, ale jest to zupełnie inny obrót: kołatkę trzyma się na dole, a jej część kręci się na górze, podczas gdy drejdl kręcimy od góry, a on obraca się poniżej. To wszystko ma swoje znaczenie: w Purim impuls, aby zdarzył się cud, przyszedł z dołu przez ludzki wysiłek modlitwy i postu i B-g na niego odpowiedział.
Dreidel
Natomiast cud Chanuki przyszedł z góry – B-g sprawił, że oliwy starczyło na osiem dni i zademontrował w ten sposób jak łatwo On może rządzić prawami natury, tak samo łatwo my kręcimy drejdlem.
 
Akcesoria:
 
1. Czterostronny drejdl. Na każdej ze stron widnieje hebrajska litera: Nun, Gimel, Hej i Szin. Są one pierwszymi literami hebrajskich słów: Nes Gadol Haja Szam. To znaczy „wielki cud tam się zdarzył”.
2. Trochę monet, cukierków albo innych słodyczy.
 
Zasady gry:

1. Każdy dokłada do puli tyle samo.

2. Każdy po kolei kręci drejdlem. Jeżeli zatrzyma się na: Nun – nie dostajesz nic. Uderz pięścią w stół. Gimel – bierzesz wszystko. Aplauz. Hej – bierzesz połowę puli. Wszyscy mówią „uuuuu....” Szin – dokładasz do puli podwójną stawkę. Wszyscy mówią „aaaaj...”.

3. Jeżeli pula jest pusta, każdy znów dokłada tyle samo.

4. Zawsze możesz podnieść stawkę prosząc wszystkich, aby dołożyli tyle samo co ty. Kiedy Antioch zabronił studiowania Tory Żydzi zbierali się, aby studiować ją potajemnie. Jeśli słyszeli, że zbliża się grecki żołnierz wyjmowali szybko swoje drejdle i udawali, że się bawią. Czwarta noc: Przed czasem zapalania świec szabatowych podanym w naszym kalendarzu, odmawiamy błogosławieństwa 1 i 2 (zob. strona 11) i zapalamy cztery świeczki. .