Jak zapalać chanukiję

 


Nasz świecznik chanukowy może być prostej kontrukcji. Odpowiednio użyty staje się potężnym narzędziem rozświetlania wszechświata niezwykłym światłem, które wzmacnia prawdę, sprawiedliwość i życzliwość na świecie.

Menorah 2

Oto co trzeba zrobić:

1. Wszystkie ramiona świecznika powinny być równej wysokości i w jednej linii oprócz szamasza (świeczki do zapalania), który powinien być na wyraźnie innej wysokości niż pozostałe świeczki.


2. Najlepiej chanukiję ustawić w drzwiach, naprzeciwko mezuzy. Innym dobrym miejscem jest okno, które widać z ulicy.


3. Małżeństwo lub rodzinę uważa się za jedność, więc mąż może zapalać świece za wszystkich członków rodziny. Jeżeli mieszkasz sam/a też potrzebujesz świecznika. Pozwól dzieciom włączyć się do ceremonii – one też mogą zapalać świeczki.


4. Pierwszej nocy zapal świeczkę pierwszą z prawej strony. Każdego dnia zapalaj jedną więcej, na lewo od wcześniejszych. Zawsze zaczynaj od nowododanej świeczki.
Chcesz zabłysnąć na Chanukę? Użyj oliwy z oliwek. W końcu, tak właśnie wydarzył się cud. Chanukije na oliwę z oliwek można kupić w sklepach z judaikami, albo zrobić samemu.


5. Odpowiednim momentem na zapalanie świec chanukowych jest zmierzch (około 20 minut po zachodzie słońca). Chanukija powinna palić się co najmniej przez pół godziny po zapadnięciu zmierzchu. Możesz zapalić świece wcześniej, ale upewnij się, że będą się paliły w czasie przepisowych 30 minut po zmroku.


6. W piątek wieczorem zarówno chanukiję, jak i świece szabatowe zapalamy 18 minut przed zachodem słońca. Nie myśl nawet o tym, żeby zapalać cokolwiek po zachodzie słońca! Możesz potrzebować więcej np. oliwy, aby Twoja chanukija paliła się pół godziny po zapadnięciu zmierzchu.


7. Późno wróciłeś/aś do domu? Tak długo jak tylko w okolicy jest ktoś, kto dojrzy chanukiję, możesz zapalić świece i odmówić błogosławieństwo. Jeżeli nie ma już nikogo, zapal świece bez odmawiania błogosławieństwa.


8. Kobiety – czas na odpoczynek. Wiemy, że marzycie o tym żeby właśnie zmywać naczynia albo prać, ale żydowskie kobiety mają zwyczaj nic nie robić, kiedy palą się świece chanukowe. Jak długo? Co najmniej pół godziny.