Michoel Gourarie

 Trzydziesty trzeci dzień w trakcie Liczenia Omer jest czymś wyróżniającym się w żydowskim kalendarzu. Jest on znany pod nazwą Lag BaOmer. W tym dniu zmarł znany mędrca Talmudu i mistyki Rabin Szimon Bar Jochaj. Ten rabin i kabalista z drugiego wieku zażądał aby dzień jego śmierci był obchodzony na wesoło.

Jedną z wielu tradycji Lag BaOmer są wypady dziecięce na łono natury z łukami i strzałami. Jest wiele przyczyn dla tej tradycji, ale ta niej opisana jest szczególnie pouczająca.

Aby używać strzałę z łukiem efektywnie trzeba naciągnąć przede wszystkim strunę łuku jak najmocniej, czyli jak najbliżej siebie, po czym można wypuścić strzałę z dużą siłą w nadziei, że osiągnie ona swój cel szybko i dokładnie.

Jedyną efektywną metodą zmieniania ludzi jest zacząć od samego siebie. W tym wypadku lekcja jest dosyć prosta, ale też niezwykle mocna. Zanim zaczniemy zdobywać otaczający nas świat należy zacząć od nas samych. Kiedy zajrzymy do wnętrza naszej duszy i zrozumiemy jak wielki jest jej potencjał, dopiero wówczas będziemy w stanie wpływać na innych.

Kiedyś Rabin z Kocka powiedział: „Jak byłem młody myślałem, że zmienię świat. Potem zdecydowałem, że będę pracował w moim mieście, później skoncentrowałem się na mojej rodzinie, a dzisiaj chcę przede wszystkim spróbować zmienić samego siebie.” Nie sądzę, by Rabin z Kocka miał na myśli, że będzie pracował jedynie nad sobą ignorując innych, przecież stał na czele dużej gminy i byl odpowiedzialny za tysiące zwolenników. On chciał po prostu powiedzieć, że jedyną metodą zmiany społeczeństwa i innych ludzi jest zacząć od zmiany siebie.

Polepszanie naszego charakteru i naszej osobowości znajduje się niewątpliwie pod naszą kontrolą. To my wybieramy postęp lub stagnację, złość lub stoicki spokój a także czy dać czy też zatrzymać dla siebie. Nie jesteśmy w stanie kontrolować innych ludzi, ale możemy na nich wpływać zwracając się do nas samych. Zmieniając się zmieniamy innych.