CZYM JEST CHAMEC I CO W NIM JEST TAKIEGO STRASZNEGO?


Chamec oznacza dosłownie „sfermentowane ziarno”. Jakikolwiek napój lub potrawa powstała na bazie pszenicy, jęczmienia, żyta, czy owsa lub ich pochodnych, których nie uchroniono przed skwaszeniem lub fermentacją uznawany jest w Pesach za chamec.


Podczas Pesach, jeżeli potrawa zawiera choćby śladową ilość chamecu, nie wolno jej nam spożyć, sprzedać ani posiadać przez cały okres Pesach. Jeżeli wydaje się to dziwne, należy odnieść się do kontekstu historycznego: Tej nocy, której mieliśmy opuścić Egipt raz na zawsze, mieliśmy bardzo mało czasu. Tak mało, że nie mogliśmy nawet pozwolić wyrosnąć pieczonemu chlebowi. Zdążyliśmy jedynie zapakować były płaskie placki bez drożdży. W celu upamiętnienia tego zajścia, B-g nakazał Mojżeszowi zarządzić raz do roku wyczyszczenie domostw i sposobów odżywiania się z jakichkolwiek ziaren poddanych procesom fermentacji.


BEZBOLESNE CZYSZCZENIE


Problem tkwi w tym, że nasze domy toną w rzeczach tego typu. Wygląda to więc tak, że przed Pesach dokonujemy radykalnych porządków wiosennych polegających na destrukcji. Zatem, zanim jeszcze rozpoczniecie szaleńczą inkwizycję fermentu, przejrzyjcie nasze wskazówki:


Poza zasięgiem – poza istnieniem:

Jeżeli nie jesteście w stanie sami dosięgnąć chamecu, to równie dobrze takiej rzeczy mogłoby nie być.


Trzymaj się obszarów właściwych: Przeszukać warto jedynie te miejsca, w których spożywa się chamec.


Zawsze można zastosować kwarantannę: Na osiem dni można odizolować dany pokój – pod warunkiem, że będzie tam dokonywana „Sprzedaż Chamecu”.

 


WYPRZEDAŻ


Brawo, świetny pomysł! „A co mam zrobić z moim 30-letnim Ballantine’sem, który przecież jest na jęczmieniu, moją kolekcją drożdży winiarskich, wiekopomnym dziełem rzeźbiarskim mojego dziecka z płatków owsianych?”. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje alternatywa dla podejścia „znajdź i zniszcz”: wystarczy sprawić, aby chamec nie był w twoim posiadaniu podczas Pesach.


Cały chamec – potrawy, napoje, sztućce użytku codziennego (nie wykoszerowane na potrzeby Pesach) – umieść w skrytce lub pomieszczeniu, które zamkniesz lub zabezpieczysz taśmą. Na pewien okres sprzedasz tą przestrzeń osobie, która nie ma pochodzenia żydowskiego.


Ponieważ musi to zostać, zgodnie z prawem żydowskim i cywilnym, dokonane wiążącą umową kupna-sprzedaży, najlepiej jest upoważnić do tego rabina. Zajmie się on sprzedażą naszego chamecu zaraz przed Pesach i wykupi wszystko z powrotem po zakończeniu święta. Już pierwszej nocy po zakończeniu Pesach będzie można wypić lampkę whisky i zakrzyknąć l’chaim.

 

 


WYKOSZERUJ SWÓJ DOM NA PESACH     

 
W kuchni pozbycie się chamecu na osiem najbliższych dni oznacza wielkie zmiany. Jeżeli nigdy wcześniej się tym nie zajmowaliście – lepiej będzie skorzystać z pomocy eksperta. Będziecie musieli:


    Zamknąć na kłódkę potrawy i naczynia, których używacie przez resztę roku


    Wykoszerować wszelkie wagi, blaty, zlewy, kuchenki i stoły, by oczyścić je z chamecu, którymi przesiąkły, lub które wchłonęły w procesach cieplnych


    Wykoszerować garnki, patelnie i sztućce, które będą używane na Pesach – albo po prostu zakupcie dodatkowy komplet na tą okazję.


    Wszystkie powstałe w efekcie porządków puste półki wypełnić Pesachowymi delikatesami.

 


NA ZAKUPY!


Wszelkie przetworzone potrawy, które spożywa się na Pesach muszą spełniać rygory koszeru. To już nie problem – teraz supermarkety wyposażone są w odpowiednim czasie w produkty opatrzone komentarzem „Koszerne na Pesach”. Wiele informacji można również znaleźć w internecie – na przykład na stronie
www.ok.org .


Jak przygotować swój dom do Pesach wraz z masą recept na wspaniałe specjały opisuje przewodnik „The Spice and Spirit of Kosher-Passover Cooking” (Wyd. LWO, 2003) – dostępny w większości księgarni specjalistycznych. Wszelkie pytania można także kierować do Rabina z Chabadu.


Przykłady Chamecu, które mogą nie przyjść Wam do głowy:
płatki śniadaniowe; chrupki na bazie makaronów; mieszanki herbatnikowe; piwo słodowe; whiskey, wódka, ocet, napoje sojowe


Miejsca, których mogł ukryć się chamec:


Kieszenie kurtek (uwaga na dzieci); torby aktówek; plecaki; poszwy poduszek; szpary w kuchni; najwyżej położone szuflady; pęknięcia mebli (zwłaszcza stołów i krzeseł); zabawki; worek od odkurzacza


Owoce, warzywa i każda inna surowa, nieprzetworzona żywność są Koszerne na Pesach.


Zatem istnieje możliwość przejścia na bardzo zdrową dietę na osiem dni i gotowanie wszystkiego z surowych składników.