Dwa Sedery już za Tobą – masz macy po dziurki w nosie. Ale to jeszcze nie koniec zabawy. Oto, co jeszcze Cię czeka:
Leniuchowania c.d.

Po dwóch dniach zakazu wykonywania pracy (coś na wzór Szabatu, ale wolno gotować i przenosić rzeczy poza miejscem zamieszkania), nadchodzą dni przejściowe. Wykonujemy jedynie pracę, która jest absolutnie niezbędna. Nie należy odstawiać wina – w dobrym tonie jest wypić kielich wina do każdego posiłku w okresie Pesach. I nie zapominaj o macy – w końcu to istota Pesachu.

Wielki Finał

W dwa ostatnie dni Pesachu obowiązuje bezwzględny zakaz wykonywania pracy – zupełnie taki sam jak przez pierwsze dwa dni święta.

Przejście przez Morze

Siódma noc Pesach to noc, w którą rozstąpiło się Morze Czerwone. Staramy się tej nocy nie kłaść się spać, zupełnie jak pierwszej nocy i cytować mądrości Tory oraz przytaczać różne historie.

Jizkor

Ósmego dnia Pesach, po czytaniu Tory, odmawiany jest YIZKOR, w celu upamiętnienia tych dusz, które nas opuściły.

Uczta Mesjasza

Ostatni dzień Pesach dotyczy ostatecznego wyzwolenia, tego, które dopiero ma się stać (przynajmniej tak było w momencie druku tej broszury). W celu uczczenia tego dnia, Baal Shem Tov odprawiał jeszcze jeden seder, zawierający kolejne cztery kielichy wina. Nazywał to Ucztą Mesjasza i możecie być pewni, że Chabad Lubawicz w Polsce będzie stał dla Was otworem także tego dnia. Zazwyczaj, uczta rozpoczyna się na krótko przed zachodem słońca.

Odliczanie

Niewolnika można wydobyć z niewoli, ale znacznie trudniej jest niewolę oderwać od niewolnika. To dlatego Exodus tak naprawdę nie skończył się, aż do momentu otrzymania przez Naród Żydowski Tory pod Górą Synaj – to wydarzenie stanowiło ostateczny akt wyzwolenia. Od momentu opuszczenia ziemi egipskiej, wszyscy czekali na ten dzień – w sumie przez 49 dni. Od tamtego czasu, co roku robimy powtórkę, poczynając od drugiej nocy Pesach i odliczając od tego momentu dni i tygodnie. Każdy dzień symbolizuje coraz wyższe stadium przygotowania duchowego do fazy najwyższej – która nadchodzi wraz ze Świętem Szawuot.