Printed from chabadkrakow.org

Mezuza

Mezuza

 Email

Mezuza

Najwyższe bezpieczeństwo:

2222.jpgNie, to nie jest żydowski dzwonek do drzwi! To jest system bezpieczeństwa domowego zwany mezuzą, podpięty do Najwyższej Agencji Bezpieczeństwa.

W środku znajduje się zwój pergaminowy z fragmentem Tory zaczynającym się od słów: "Słuchaj Izraelu, Bóg jest najwyższym Sędzią, Bóg jest Jedyny". Te słowa stanowią podsumowanie żydowskiej misji na świecie - informować świat o Jedynym Bogu. Mezuzę umieszcza się na framudze drzwi, a Bóg nas strzeże i ochrania.

 

Potrzebne materiały:

1) Zwój pergaminowy. Musi byś zapisany ręcznie przez sofera (skrybę) na specjalnie przygotowanym pergaminie, za pomocą atramentu i pióra. Dzisiaj można kupić mezuzy drukowane na papierze, dlatego warto kupować mezuzę z zaufanego i sprawdzonego źródła.

2) Pudełko ochronne.

3) Młotek i gwoździe lub silny klej.

 

??? ?????.jpgGdzie:

Na każdej framudze drzwi w twoim domu lub biurze prowadzących do pomieszczenia o minimalnych wymiarach 2x2 metry, z wyłączeniem łazienki (ubikacji).

Na prawej framudze stojąc twarzą w kierunku, w którym otwierają się drzwi. Na drzwiach wejściowych umieszcza się mezuzę zawsze po prawej stronie, stojąc twarzą "do środka", nawet jeśli drzwi otwierają się na zewnątrz. W przejściu pomiędzy dwoma pomieszczeniami bez fizycznych drzwi - wiesza się mezuzę po prawej stronie stojąc twarzą w stronę ważniejszego pomieszczenia.

Mezuzę mocuje się na wysokości 2/3 framugi (licząc od podłogi), ukośnie, z górą skierowaną do wewnątrz. W wyjątkowo wysokich drzwiach mocuje się mezuzę na wysokości oczu.

 

Jak:

????? ?????.jpgPrzed przytwierdzeniem odmawia się błogosławieństwo: "Błogosławiony jesteś Ty, Haszem, nasz Bóg, Król świata, który uświęcił nas swoimi przykazaniami i nakazał nam przytwierdzać mezuzę".

Następnie przytwierdza się mezuzę. Jeśli przytwierdzamy jednocześnie kilka mezuz - wystarczy jedno błogosławieństwo.

Dotykaj mezuzy ręką podczas przechodzenia przez drzwi, a następnie pocałuj palce, które dotykały mezuzę.

Co najmniej dwa razy na siedem lat sprawdzaj stan swoich mezuz u sofera (skryby).

 

 Email
Przedszkole

Watch your child blossom!

 
Zdjęcia

Zobacz co robimy!

 
Opowieści chasydzkie

Hundreds of Jewish stories

 
Publikacje Chabadu

Get the latest on what's happening at our center

 
Rebe

His Life and Teachings

 
Wesprzyj nas

Sample Subtitle