Printed from chabadkrakow.org

Truma

Truma

 Email

truma

Szmot 25:1-27:19

2222.jpgLud Izraela został wezwany do zebrania piętnastu materiałów: złota, srebra, miedzi, błękitnej, purpurowej i czerwonej wełny, lnu, sierści koźląt, skór zwierzęcych, drewna, oliwy, przypraw korzennych i klejnotów, które to materiały miały zostać użyte do budowy Przybytku, zgodnie z poleceniem, jakie Bóg przekazał Mojżeszowi: "zbudujesz dla Mnie Przybytek, bym zamieszkał pośród was".

Mojżesz otrzymał na górze Synaj szczegółowe instrukcje dotyczące sposobu budowy tego "mieszkania" dla Najwyższego. Miał on być skonstruowany w ten sposób, by możliwe było jego rozłożenie, transport i ponowne złożenie w czasie wędrówki Żydów przez pustynię.

Na wewnętrznym dziedzińcu Przybytku, oddzielony specjalnie tkana zasłoną znajdowała się Arka Przymierza, zawierająca kamienne tablice z Dziesięciorgiem Przykazań; pokrywa Arki ozdobiona była dwoma aniołami wykutymi ze szczerego złota. Na zewnętrznym dziedzińcu Przybytku znajdowały się: siedmioramienna menora, ołtarz na wonności oraz stół na chleby pokładne.

Trzy ściany Przybytku zbudowane były z 48 drewnianych desek, podtrzymywanych przez srebrne podstawki. Dach składał sie z trzech warstw: (a) kolorowych tkanin lnianych i wełnianych, (b) przykrycia z sierści koźląt, oraz (c) przykrycia ze skór baranich oraz skór zwierzęcia zwanego "tachasz". Wejście do Przybytku stanowiła haftowana zasłona, rozwieszona na pięciu słupach.

Dookoła Przybytku i miedzianego ołtarza na ofiary, który stał przed nim, rozpięta była na 60 słupach z miedzianymi podstawkami lniana zasłona, zawieszona na srebrnych haczykach.

 

 Email
Przedszkole

Watch your child blossom!

 
Zdjęcia

Zobacz co robimy!

 
Opowieści chasydzkie

Hundreds of Jewish stories

 
Publikacje Chabadu

Get the latest on what's happening at our center

 
Rebe

His Life and Teachings

 
Wesprzyj nas

Sample Subtitle