Printed from chabadkrakow.org

Tetzave

Tetzave

 Email

 

Tetzave

Exodus 27:20-30:10

 

 

2222.jpgBóg nakazuje Mojżeszowi zebrać pośród Synów Izraela czystą oliwę z oliwek, by potrzebną do menory, którą Aaron będzie rozpalał każdego dnia. Menora ma się palić"od zmierzchu do świtu".

Opisane są szaty noszone przez Kapłanów (kohenów) podczas służby w Przybytku. Są to: 1) ketonet - długa, lniana tunika, 2) michnasaim - lniane spodnie, 3) micnefet - lniany turban noszony na głowie, 4) awnet - pas zakładany na tunikę.

Dodatkowo, Arcykapłan (kohen gadol) nosił: 5) efod - rodzaj fartucha, zakładany na płaszcz, wykonany z błękitnej, purpurowej oraz czerwonej wełny, lnu i złotych nici, 6) choszen - napierśnik zawierający dwanaście drogocennych kamieni z wyrytymi na każdym z nich imionami dwunastu plemion Izraela, 7) meil - płaszcz z błękitnej wełny ze złotymi dzwoneczkami u dołu, 8) cic - złotą płytkę noszoną na czole z wyrytym napisem "Święty dla Boga".

Jest tu także dokładna instrukcja siedmiodniowej uroczystości inicjującej służbę w Przybytku Aarona i jego czterech synów - Nadawa, Awihu, Elazara oraz Itamara. W parszy Tecawe znajduje się również nakaz wykonania i opis złotego ołtarza na wonności.

 

 Email
Przedszkole

Watch your child blossom!

 
Zdjęcia

Zobacz co robimy!

 
Opowieści chasydzkie

Hundreds of Jewish stories

 
Publikacje Chabadu

Get the latest on what's happening at our center

 
Rebe

His Life and Teachings

 
Wesprzyj nas

Sample Subtitle