Printed from chabadkrakow.org

Dobroczynność

Dobroczynność

 Email

Dobroczynność

2222.jpgDawanie: Co i w jaki sposób

Dawanie pieniędzy biednym to nie tylko bycie grzecznym i dobrze wychowanym. Cały wszechświat istnieje dzięki naszej dobroczynności. Nic, co posiadamy, tak naprawdę nie należy do nas - Bóg dał nam to jedynie po to, byśmy się podzielili z innymi.

Dobroczynności to spoczywające na nas przykazanie i wielka odpowiedzialność. Ma swoje własne zasady i ramifikacje.

Obowiązek

Powiedzmy, że idąc ulicą zostaliśmy poproszeni o jedzenie. Tora informuje nas, że nie powinniśmy odmówić. Jeżeli zostaliśmy poproszeni o pieniądze, możemy starać się wybadać szczerość proszącego. Nie mamy akurat nic w portfelu? Okażmy chociaż trochę empatii, powiedzmy kilka miłych i podtrzymujących na duchu słów. W żadnym wypadku nie możemy po prostu zignorować prośby.

Powszechną praktyka jest dawanie 10% dochodów na dobroczynność. Wiele książek zostało napisanych na ten temat, a także co i w jakich okolicznościach można zaliczyć w poczet owych 10 procent. Jeżeli mamy jakieś konkretne pytanie w tej sprawie, powinniśmy zwrócić się do naszego rabina.

Pomimo tego, iż dobroczynność jest micwą (przykazaniem), nie ma ona na celu jedynie pomóc innemu człowiekowi - pomaga także nam samym. Dlatego dobrze jest mieć w domu puszkę przeznaczoną na cedakę (dobroczynność) i wrzucać do niej jakąś sumę każdego dnia.

Obdarowany

Dawaj cedakę dla biednego, uczonego w Torze, dla organizacji pożytku publicznego lub na potrzeby pomocy humanitarnej. Członek rodziny, który jest w finansowych tarapatach ma pierwszeństwo przed obcym. Podobnie - miejscowy biedny, lub miejscowa organizacja mają pierwszeństwo przed ich odpowiednikami w innym mieście. Potrzeby biednych w Ziemi Izraela maja pierwszeństwo przed potrzebami biednych w innych krajach.

Rezultat

Chyba żadna inna micwa (przykazanie) nie wywołuje tak wielkiej Boskiej reakcji jak dobroczynność (cedaka) właśnie. Stosowana jest prosta zasada - ty troszczysz się o innych ludzi, Bóg troszczy się o ciebie. Nasi Mędrcy mówią, że cedaka odkupuje nasze przewinienia i chroni nas przed surowymi Boskimi wyrokami.

 

 Email
Przedszkole

Watch your child blossom!

 
Zdjęcia

Zobacz co robimy!

 
Opowieści chasydzkie

Hundreds of Jewish stories

 
Publikacje Chabadu

Get the latest on what's happening at our center

 
Rebe

His Life and Teachings

 
Wesprzyj nas

Sample Subtitle