Printed from chabadkrakow.org

Lag Ba'Omer

Lag Ba'Omer

 Email

Lag BaOmer, 33 dzień liczenia omeru – w tym roku to 12 maja 2009 – to odświętny dzień w kalendarzu żydowskim, który obchodzimy zabawami na powietrzu (dzieci tradycyjnie bawią się łukiem i strzałami), ogniskiem i innymi radosnymi atrakcjami. Wielu odwiedza miejsce spoczynku (w Meron, w północnym Izraelu)wielkiego mędrca i mistyka rabina Szimona bar Jochaja, którego jorcajt (data śmierci) wypada właśnie w ten dzień.

Rabin Szimon bar Jochaj, który żył w II wieku, był pierwszym, który publicznie uczył o mistycznych wymiarach Tory, znanych jako Kabała.  Jest on autorem podstawowego dzieła Kabały – Zoharu. W dzień swej śmierci poinstruował swych uczniów, by obchodzili ten dzień jako „dzień mej radości”.

Chasydzcy mistrzowie wyjaśniają, ze ostatni dzień ziemskiego życia sprawiedliwego oznacza punkt, w którym „wszystkie jego uczynki, nauka i praca” dochodzą do kulminacyjnej doskonałości i do zenitu ich wpływu na nasze życie. Każdego Lag BaOmer uroczyście przypominamy więc życie rabina Szimona i objawienie ezoterycznej duszy Tory.

W Lag BaOmer pamiętamy także o innym radosnym wydarzeniu. Talmud opowiada, że w czasie tygodni pomiędzy Pesach a Szawuot żniwo swe zbierała zaraza, uśmiercając uczniów wielkiego mędrca rabina Akiwy „ponieważ nie odnosili się do siebie z szacunkiem”.  W te tygodnie jesteśmy więc w żałobie i nie możemy wykonywać różnych radosnych czynności określonych przez prawo i zwyczaj. W Lag BaOmer przestano umierać. Dlatego Lag BaOmer niesie ze sobą również tematykę Ahawat Jisrarel, przykazanie kochania i szanowania bliźniego.

 Email
Przedszkole

Watch your child blossom!

 
Zdjęcia

Zobacz co robimy!

 
Opowieści chasydzkie

Hundreds of Jewish stories

 
Publikacje Chabadu

Get the latest on what's happening at our center

 
Rebe

His Life and Teachings

 
Wesprzyj nas

Sample Subtitle