Printed from chabadkrakow.org

Parsza 19.12

Parsza 19.12

 Email

Paraszat: Mikec
Piątek, 27 Kislew, 5775; 19 grudnia 2014
Świeczki szabatowe zapalamy o godz. 15:21; koniec Szabatu (20 grudnia) o godz. 16:36
Mincha i Kabalat Szabat w Synagodze Kupa o godz. 15:10

Szacharit o godz. 9:00

            Tajemnica świecy

            W ten piątek przed Szabatem zapalimy czwartą świecę chanukową, a następnie świece szabatowe.

            Zadziwiające, że w Talmudzie napisano, że ktoś, kto będzie regularnie zapalał świece chanukowe czy szabatowe – zasłuży sobie na synów uczonych w Torze (talmid chaham). Tu automatycznie nasuwa się pytanie: co szczególnego jest w tym zapaleniu maleńkiej świecy, że wiąże się z wielkim błogosławieństwem?

            Z drugiej strony można by także zapytać, dlaczego mędrcy postulowali, aby symbolizować cud Chanuki zapaleniem świecy? Dlaczego nie doceniono innych cudów związanych z przeciwstawianiem się Grekom, ale właśnie ten, skoro był to tylko niewielki epizod w całej historii?

            Mędry twierdzili, że świeca symbolizuje duszę żydowską. Jak napisano w Torze: świecą Boga jest dusza człowieka

            Świeca symbolizuje również przykazania – zgodnie z tym, co napisano: Przykazanie jest świecą, a Tora światłem. Jak widać – świeca symbolizuje tylko jedno przykazanie, zaś Tora światło, czyli coś całościowego, wszechobecnego. 

            Powróćmy jednak do pytania: co szczególnego tkwi w zapalaniu świecy, że skutkuje ono tak wielkimi błogosławieństwami? Otóż całą esencją, treścią bycia Żydem jest dusza boska, która jest częścią Boga.

            Tak samo jak Bóg nie ma granic – tak samo dusza żydowska również jest ich pozbawiona. Z drugiej strony Bóg chce, aby niemająca granic dusza przebywała w ciele, które takie granice posiada. Poprzez opisywany układ – dusza, czyli pierwiastek boski – może istnieć w fizycznym świecie. Skąd wywodzi się siła, która łączy te dwa przeciwstawne elementy? Otóż moc zespolenia pochodzi z przykazania danego nam przez Boga i wyraża się poprzez świecę. Dlaczego? Ponieważ świeca symbolizuje przeniesienie światła i świętości do naszego rzeczywistego domu. Świeca ma to do siebie, że z jednej strony ma materialny, fizyczny charakter, ale ogień, który dzięki niej płonie, może się rozprzestrzeniać w nieskończoność i jest nieograniczony; można odpalić od niej kolejne świece i nigdy nie zabraknie ognia. Świeca to zatem odpowiednik ciała, zaś ogień – duszy.

            Dlatego właśnie przykazanie, dotyczące świec chanukowych, jest wyjątkowe i szczególnie ważne. W czasie Chanuki codziennie zapalamy kolejne świece. W ten sposób rozpalamy światło świętości oraz rozprzestrzeniamy je. Z rozmysłem zapalamy świece, kiedy robi się ciemno, ponieważ mrok to przeciwieństwo świętości. Na tym polega cud chanuki, że światło i świętość wygrały z ciemnością. Dlatego właśnie, zapalając świece chanukowe, zasługujemy sobie na synów uczonych w Torze (talmid chaham), ponieważ tym sposobem rozświetlamy świat dzięki światłu Tory, które nie ma granic.

SZABAT SZALOM!

Chanuka sameach!

 

Rabin Eliezer Gurary

 

 

 

 

 

 

 

 

  Email
Przedszkole

Watch your child blossom!

 
Zdjęcia

Zobacz co robimy!

 
Opowieści chasydzkie

Hundreds of Jewish stories

 
Publikacje Chabadu

Get the latest on what's happening at our center

 
Rebe

His Life and Teachings

 
Wesprzyj nas

Sample Subtitle